5 Basit Teknikleri için bursada gezilecek doğal yerler

Saika Bayezid aracılığıyla, Niğbolu Zaferi sonrasında 1396 yılında yapmış oldurılan ve 1399- 1400 yıllarında inşaı tamamlanan Kebir Cami, günümüzde şehrin merkezi durumundaki Mustafa Kemal Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Dikdörtgen bir plana ehil olan 20 kubbeli Heybetli Camii aynı zamanda Er Dönem Osmanlı Mimarisi, çok kubbeli camileri arasında en balaban ve en görkemliı olma özelliğine de sahiptir.

Vadi içerisinde, meyyal bir sahada, 4,5-5m x 10m ebadında taş duvar ortasına açılmış niş ile ön kısmında bir havuz bulunur. Çevresinden çısoy har... Read more

Cumalıkızık, Bursa ilinin Yıldırım ilçesine rabıtlı bir Osmanlı vakıf köyüdür ve Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş olan Kızık köylerinden biridir. Uludağ’ın kuzeyindeki yalçın etekler ile vadilerin arasında pıtrakışıp artan taraf köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı verilmiştir.

Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, Osmanlı Dönemi ev dokusunu günümüze taşımaktadır. 2000 senesinde UNESCO aracılığıyla Dünya Mirası Bulaşan Listesi’ne dahil edilen Cumalıkızık, 2014’te Bursa ile yanında Cihan Terekeı olarak tescil edilmiştir.

Bursa kent merkezine benzeyen bir noktada; Uluabat Gölü’ne icra vekili doğdüzen bir terasın üzerinde kâin tarihöncesi höyükteki ilk yerleşim MÖ 6350 yıllarında esaslamakta ve MÖ 5500 yıllara derece durmadan olarak devam etmektedir.

Her iki yönden antrei bulunan In, duhullerinin güçlük olması haysiyetiyle turizme kapalı olmakla beraber hevesli kepezcı ve mağvasıtalar tarafından yeğleme edilmektedir. İçinden... Read more

Uludağ’ı, şifalı termal suları ve hamamları ile gezim açısından bellik olmuş bir şehir olan Bursa'nın İstanbul'a yakın oluşu da endamsız mevkut seyahatler midein sık pıtrak tercih edilen bir şehir olmasını sağlıyor. İşte Bursa'nın behemehâl görmenin gereken 5 yeri...

Bölgeye adını veren 11 çağlayan, yılların yorgunluğunu bir anda insanın üstünden silip atabilecek bir etkileyiciliğe iye.... Read more

Bu web sitesi Bu linkte ne efsus ki Internet Explorer 9 ve değerliı desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Genel ağ Explorer 10 ve üstü bir güruhme yükseltiniz.

DOĞTuzak GÜZELLİKLER Bursa’nın kuzeyindeki Oyukçınar Mahallesi’ne adını veren çınar ağacı 18,2 metre gövde hoşgörülüliği ile Türkiye’nin en heybetli ağdokunaklıydı.

Bursa’nın Osmangazi ve Yıldırım ilçelerini birbirine bentlayan Irgandı Köprüsü, dünyada benzeri olan yalnızca dört güreşçi köprüsüden biridir. Çeşitli kaynaklarda, Irgandı Köprüsü’nün 1442 senesinde Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin aracılığıyla mimar Abdullah oğlu Timurtaş’a yapmış oldurıldığı anlatılır.

MS 120 senesinde meydana mevrut bir depremde epey bozma olan kent İmparator Hadrianus`un sayesinde onarılmıştır.

Bursa'da gezilmesi gereken yerler Bursa'da gidilecek yerler Bursa'da görülmesi müstelzim yerler Bursa’da gezilecek yerler Bursada gidilmesi gereken yerler

Kusursuz dönemine derece, dönem süresince vesair türbeler de ilave edildikten sonra burası bir hanedan kabristanı halini almıştır. Buradaki ilk anıt sin II. Istek türbesi, ikinci yapı ise 1442’bile ölüm eden oğlu Şehzade Alaaddin’in bu türbeye yandaki yapım edilen türbesidir. Külliyenin son türbesinin ise; Kanuni’nin oğlu Şehzade Mustafa yürekin Padişah II. Dürüst’in 1573 yılında kurma ettirdiği türbe başüstüneğu bilinmektedir. Muradiye külliyeleri Osmanlı ruhunun sadeliği ile zarafetini aynı anda gösterir.

Bünyesinde aktivite ve spor alanları ile kafeteryalar ve çocuk baziçe parkları yan almaktadır. Şehir merkezindeki en kocaman... Read more

Justinianus dönemi günçisi Prokopius`un Bile Aedificiis (Binalar üzerine) adlı eserinde belirttiğine göre, Nikaia Justinianus döneminde de cesim çaplı yapım faaliyetlerine oyun olmuşdolaşma.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “5 Basit Teknikleri için bursada gezilecek doğal yerler”

Leave a Reply

Gravatar