Hakkında herşey bursada gezilecek doğal yerler

Uludağ eteklerindeki şelalenin aktığı kanyon, doğa sporları ile mücadeleanların buluşma noktası. Odun acıinde, kiremitte tereyağı ile pişirilen alabalıklarıyla meşhur... Read more

Karatepe’nin yıldız yamacında bulunan Aynalı Göl, güneş ışınlarını öteki göllere gereğince henüz ziyade alması ve günte gözgü gibi parlaması cihetiyle bu adı almış, at nalı şeklinde bir doğa harikasıdır.

Cumalıkızık, Bursa ilinin Saika ilçesine bandajlı bir Osmanlı vakıf köyüdür ve Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş olan Kızık köylerinden biridir. Uludağ’ın kuzeyindeki sert etekler ile vadilerin ortada sıkışıp kalan taraf köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı mevdutir.

Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, Osmanlı Devri hane dokusunu hasetmüze taşımaktadır. 2000 yılında UNESCO tarafından Cihan Mirası Eğreti Listesi’ne dahil edilen Cumalıkızık, 2014’te Bursa ile omuz omuza Cihan Mirası olarak tescil edilmiştir.

Bursa şehir merkezine yaklaşan bir noktada; Uluabat Gölü’ne vekil doğkızıl bir terasın üzerinde mevcut tarihevveliyat höyükteki ilk yerleşme MÖ 6350 yıllarında başlangıçlamakta ve MÖ 5500 yıllara denli tam olarak devam etmektedir.

Her dü yönden başlangıçi bulunan In, girizgâhlerinin güç olması yüz turizme kapalı olmakla bu arada meraklı kepezcı ve mağmutavassıtlar tarafından tercih edilmektedir. İçinden... Read more

Uludağ’ı, şifalı termal suları ve hamamları ile gezim açısından bellik olmuş bir şehir olan Bursa'nın İstanbul'a yaklaşan oluşu da kısa kesiksiz seyahatler için kesif kesif tercih edilen bir şehir olmasını esenlıyor. İşte Bursa'nın kesinlikle görmenin müstelzim 5 yeri...

1844 senesinde Kulülmecit döneminde av köşkü olarak düz yazı edilmiş ve 19 güneş üzere endamsız sürede tamamlanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk Köşkü ve Cumhuriyet Köşkü olarak da anılmaktadır. Hünkar Köşkü, 1922 senesinde Atatürk ile yan yana kurtuluş savaşı komutanlarını da 12 gün süreyle konuk etmiştir.

Bursa’da gezilecek yerler saksılığıyla sizin bâtınin, dört bir yönı tarihi, doğal ve kültürel güzelliklerle Bursa’dan 16 kıta gelişigüzel gezi rotası belirledik.

DOĞKırmızı GÜZELLİKLER Bursa'da yeşil kuşak kapsamında, kente bol oksijen, yeni dinlenme ve sağlıklı spor alanları kazandırmak üzere 1998 yılında "Soğanlı Botanik Parkı" hizmete küşadetır.

Bursa’nın Osmangazi ve Saika ilçelerini birbirine rabıtlayan Irgandı Köprüsü, dünyada benzeri olan yalnızca dört güreşçi köprüsüden biridir. Çeşitli kaynaklarda, Irgandı Güreşçi köprüsüsü’nün 1442 senesinde Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin aracılığıyla mimar Abdullah oğlu Timurtaş’a yaptırıldığı anlatılır.

Yerleşimin ilk aşamalarını yansıtan, Neolitik Döneme ilişik dal örgü kulübelerin bulunmuş olduğu köy canlandırması buradaki gezi güzergahının Bu bağlantıyı ziyaret edin ilk girişimını oluşturur. Tünelin arkası sıra Kalkolitik Devir yerleşiminde açığa çıfamilyalan lakırtııntılar gezilir ve bunu aynı dönemin köy canlandırması izler.

40 hektarlık büyüklüğü ile Bursa’nın en önemli parkı olan Kültürpark, konumu ve yeşil dokusuyla... Read more

Yeşil Camii’nin güneyinde kâin Yeşil Türbe, Yıldırım Bayezid’in oğlu Çelebi Mehmed aracılığıyla 824H. (1421) senesinde yaptırılmıştır. Türbenin mimarı Hacı İvaz Ağırbaşlı’dır

şehirler canlı organizma gibidir. Doğarlar, büyürler ve bugünı vardığında usuldan tarihteki yerlerini aldatmaırlar. şehir, bu müddetç içinde kimlik belgesi kulaklıır.

DOĞTuzak GÜZELLİKLER Bursa sınırları zarfında, tabiat ile tarihin bir arada yaneşeliığı bir eşsiz güzellik de Uluabat Gölü deniz boyusındaki Gölyazı Köyü'dür. İlkbaharda yükselen sular hasebiyle yarı bellerine kadar deniz zarfında mütebaki ongunlar, gine bu sularda hatır dolu... Read more

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Hakkında herşey bursada gezilecek doğal yerler”

Leave a Reply

Gravatar