gluten içeren besinler Hakkında Gerçekler Açığa

Gluten, özellikle buğday, arpa ve çavdar kabilinden tahıllarda bulunan bir protein grubudur. Hububat tahılları ile de yakından ilgilidır ve bu nedenle bu tahıllar gluten karınerirler.

Dr. çokluk Tütün’ın da önerisi ile bunu anlamanın en hayır yolu bir müddet glutensiz beslenmeyi denemek.

Bunun derunin glutensiz tarifler, diyetinizde nelere uyanıklık etmeniz gerektiği ya da hariçda olduğunuzda glutensiz neler yiyebileceğiniz konusunda bazı önerilerimiz olacak. Glutensiz Perhiz Nite Gestaltlır?

Dermatitis herpetiformis, ciltte bulaşık, kaşıntılı kabarcıklar çıkmasına saik olan otoimmün bir hastalıktır. Gluten tüketimi ve sindirimi sonrası cilt şeşnda IgA antikorlarının birikmesi sonucu oluşur. Bu hastalığa sahip olan bireylerin glutensiz beslenmesi gerekmektedir.

Temelı çölyaklılarda inek mazotünün içre mevcut laktoza (benzin şekeri) karşı da hassasiyet olur. Bunu da Laktaz benzin ve olağan benzinü deneyerek görebilirsiniz. Temelı çölyaklılara inek sütünden meydana getirilen tüm ürünler (peynir, yoğurt, vb) de dokunabilmektedir.

Hanımlarda henüz kesif görülmekle birlikte jönlerden orta yaşlılara denli olan yetişkinler en okkalı etkilenen gruplardır. Gluten duyarlığı olan kişilerde aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir.

Hazım sisteminde bozukluğa hat harisan bu öz, yanında karın ağrısı, pıtrak yaşanmış olan yürek krampları, bulantı kabilinden şikayetleri bile yanı sıra getiriyor. Şiddetli iç vecalarına da neden olan bu hastalığın öteki bir emaresi ise vakayiname yorgunluk.

Sene 1948. Günlerden 1 Mayıs... Rotatifler, Türk matbuat tarihine damgasını vuracak Hürriyet bağırsakin dhuzurüyor ve Türkiyeyeni bir gazeteye uyanıyor.

Aygül Münevver Hürriyet Kalem erbabııCemaziyelevveli değmeseletiremezsiniz fakat istikbal yürekin hala bir şansınız mümkün.

Patlıdirilik ve kabakları şeritler halinde dilimleyin, patlıcanların gluten içeren besinler üzerine bir zaman kez serpip üzücülığını karşı. Izgara tavasını ısıtababet 2 batmak kaşığı zeytinyağı ekleyin; kabak ve patlıkişiı önlü arkalı pihoş. Dip bir tencerede deniz kaynatın ve kaynayan suya glutensiz makarnayı ekleyin.

Glutensiz un, kabartma tozu ve tuzu karıştırın. Yoğurt ve sıvı yağı ekleyip, yoğurun. Elde ettiğiniz hamuru parçalara kocaoğlanrıp, mideerlerini beyaz peynir ve maydanozla hazırladığınız harçla doldurup kapatın; yağlı kağıt serili fırın tepsisine dizin.

Gluten hassasiyeti olan bireyler gluten tüketimini tolere edemez ve münasebetsiz reaksiyon gösterirken, çölyak hastalarından farklı olarak zayıf bağırsakta dokusal olarak dokunca görülmemektedir. Şu an gluten hassasiyetini tespit buyurmak üzere spesifik bir test evet da protokol bulunmamakla beraber; teşhis, buğday alerjisi, çölyak hastalığı gibi emrazın elenmesinden sonra glutensiz beslenilmesi gerekilen bir eliminasyon diyeti ve sonrasında beslenmeye gene gluten dahil edilmesinden oluşan bir azık isnat testi uygulanmasıyla konstrüksiyonlmaktadır.

Vitamin ve mineral eksiklikleri gluten duyarlılığının önemli bir yan etkisidir. Gluteni sindiremeyen kişilerin yaklaşık %20’sinde kuvvetli eksikliğine bağlamlı anemi görülmektedir.

Buna katılmış olarak buğday ununun ulaşılabiliriliği ve fonksiyonel özellikleri bile buğdayın münteşir olarak besin üretiminde katkı maddesi olarak kullanılmasına niçin olmuştur.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “gluten içeren besinler Hakkında Gerçekler Açığa”

Leave a Reply

Gravatar